DLACZEGO WARTO KUPOWAĆ KOSMETYKI ZE SPRAWDZONYCH ŹRÓDEŁ?

Podróbki są wśród nas

Wydawałoby się, że jeżeli nie kupujemy kosmetyków na bazarach czy pod tunelem, to jesteśmy bezpieczni od tego problemu. Niestety w obecnych czasach, kiedy na stworzenie sklepu internetowego może pozwolić sobie każdy, niebezpieczeństwo związane z kupieniem podróbki może dotknąć każdego z nas. Ich opakowania do złudzenia przypominają te oryginalne, a ich strona internetowa nie wygląda w żaden sposób podejrzanie. Dlatego tak ważne jest dokładne weryfikowanie źródła naszego zakupu, ponieważ konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Warunki produkcji oryginalnych kosmetyków i podróbek diametralnie się od siebie różnią

Oryginalne kosmetyki powstają w laboratoriach i fabrykach przestrzegających ostrych przepisów sanitarnych. Wszystko odbywa się w bezpiecznych warunkach pod okiem ekspertów z danej dziedziny. Miejsca produkcji i pakowania muszą spełniać odpowiednie wymogi i są regularnie kontrolowane. Następnie kosmetyk jest transportowany i magazynowany w odpowiedniej temperaturze i określonym czasie.

Teraz wyobraźmy sobie produkcję podróbek. Cały proceder często odbywa się w krajach Trzeciego Świata, gdzie o higienie można zapomnieć. Produkty zazwyczaj wytwarzają osoby bez żadnych kwalifikacji, w warunkach, które przyprawiłyby nas o atak serca. Niestety bakterie przenoszone przez szczury i insekty obecne w takich miejscach przenoszą się też do opakowań. Kosmetyki nie są transportowane w odpowiednich warunkach i tak samo są nieodpowiednio magazynowane. Firmy produkujące podróbki nie przejmują się również aspektem terminu ważności, przez co kosmetyk może nie tylko nie działać, ale również nam zaszkodzić.

Czym grozi stosowanie podróbek?

Myśląc o zagrożeniach związanych z podróbkami, możemy myśleć, że najgorsze, co może nas spotkać, to że produkt nie zadziała. Skóra nie stanie się bardziej jędrna, a włosy bardziej błyszczące. Niestety brak działania to tylko jeden z negatywnych aspektów korzystania z podróbek. Niehigieniczne warunki produkcji tych kosmetyków oznaczają, że otwierając opakowanie, uwalniamy wirusy, bakterie i różnego rodzaju grzyby i zarazki. Część z nich może wywołać „tylko” wysypkę, czy plamy na skórze, ale wiele z nich może nas zarazić poważnymi chorobami takimi jak gronkowiec, które mogą się za nami ciągnąć latami.

Na podróbki powinny uważać szczególnie osoby, które cierpią na alergie. Są one przyzwyczajone do czytania składu kosmetyków, jednak co w przypadku, kiedy skład jest nieprawdziwy? Bardzo łatwo jest użyć substancji, która może nam poważnie zaszkodzić i spowodować poważne konsekwencje w naszym wyglądzie i zdrowiu.

Moralny aspekt korzystania z podróbek

Korzystanie z podróbek to jednak nie tylko aspekt zdrowotny. Wspierając ten proceder, wkładamy pieniądze do kieszeni grup przestępczych, które działają poza prawem. Pracownicy tworzący takie produkty często pracują w nieludzkim warunkach – często są też nimi nieletni. Niska cena takich produktów oznacza, że pracownicy zarabiają głodowe pensje. Na procederze produkcji podróbek tracą też państwa, które tracą dochody płynące z podatków – a na tym pośrednio tracą również obywatele.

Jak odróżnić oryginał od podróbki?

Nawet jeżeli chcemy za wszelką cenę uniknąć kupna podróbki kosmetyku, może to nie być takie proste. Nawet jeżeli strona producenta wygląda profesjonalnie, ma opinie klientów i oferuje gwarancję, może okazać się oszustwem. Na co więc zwracać uwagę?

Pierwszym czynnikiem jest cena. Brak kosztów odpowiedniej produkcji, przechowywania, uzyskania certyfikatów oznacza, że podróbka zawsze będzie tańsza. Chociaż ceny tego samego kosmetyku mogą się lekko różnić, to zazwyczaj dystrybutor wymaga pewnego progu cenowego. Dlatego jeżeli widzimy ten sam kosmetyk w cenie o kilkadziesiąt procent tańszej, to możemy być pewni, że nie pochodzi on z prawdziwego źródła.

Drugi aspekt to opakowanie. Chociaż jak już wspomnieliśmy, może ono łudząco przypominać to oryginalne, to na pewno znajdziesz pewne różnice. Wiele firm stosuje hologramy, które świadczą o oryginalności produktu. Właśnie takie zabezpieczenie stosuje firma JOICO. Kupując produkt JOICO z hologramem masz pewność, że jest on ORYGINALNY i pochodzi z autoryzowanego źródła sprzedaży. Hologram oznacza, że produkt był przechowywany i transportowany w odpowiednich warunkach, jego skład jest bezpieczny, a termin ważności nie upłynął.

Dla pewności możesz znaleźć też kontakt do dystrybutora. Firma, która rozprowadza dany produkt w kraju zazwyczaj ma na swojej stronie listę sklepów, które prowadzą jego sprzedaż. W ten sposób będziemy mieli pewność, że dany sklep działa legalnie.

Od nas zależy zatrzymanie procederu tworzenia podróbek

Wybieranie sprawdzonych źródeł i kupowanie oryginalnych kosmetyków to jedyny sposób na powstrzymanie procederu produkcji podróbek. Większa świadomość konsumentów z czasem spowoduje, że ta gałąź biznesu straci rację bytu. Dlatego edukujmy się na temat podróbek i tego jak je rozróżniać – zyska na tym nasze zdrowie, wygląd, ale też dobrobyt innych ludzi i naszej gospodarki.