Koszyk

Masz pytania? tel. +48 22 642 14 14

Darmowa dostawa dla zamówień od 149 zł!

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń +48 22 642 14 14

Social media

WYPADANIE WŁOSÓW ZIMĄ – DLACZEGO WŁOSY WYPADAJĄ CZĘŚCIEJ?

Zima to bardzo trudny czas dla włosów. Szczególnie zimą narażone są na działanie szkodliwych czynników, takich jak mróz, opady deszczu i śniegu, ogrzewanie w pomieszczeniach itd. W konsekwencji możesz zaobserwować, że włosy zaczęły wypadać w znacznie większej ilości. Jednak to tylko wierzchołek góry lodowej. Poznaj przyczyny wypadania włosów zimą oraz sposoby, co robić, aby tracić ich jak najmniej.

 

Fazy wzrostu włosa

Na początku kilka słów na temat cyklu wzrostu włosa. Wyróżniamy trzy cykle wzrostu: anagen (faza wzrostu)katagen (fazzaniku) i telogen (faza wypadania).

Faza anagenu to aktywna faza wzrostu włosa w mieszku włosowym. Czas jej trwania uwarunkowany jest genetycznie i trwa mniej więcej od 2 do 7 lat. W normalnych warunkach na owłosionej skórze głowy blisko 90% włosów znajduje się w fazie anagenu.

Faza katagenu trwa od 14 do 21 dni. Jest to proces zanikania – w tym czasie w korzeniu włosa zachodzą procesy przebudowy. Wzrost włosa zatrzymuje się, mieszeni kurczy i przyczepia się do korzenia włosa. Zazwyczaj ok. 3 % włosów znajduje się w fazie katagenu.

Faza telogenu to faza spoczynku. Podczas tego etapu mieszek włosowy odpoczywa. Niektóre mieszki zaczynają się kurczyć, powodując utratę włosów oraz ich większą łamliwość. W fazie telogenu znajduje się ok. 13% włosów na skórze głowy.

  wypadanie-wlosow-zima-dlaczego-wlosy-wypadaja-czesciej1

Źródło: własne

 

wypadanie-wlosow-zima-dlaczego-wlosy-wypadaja-czesciej2

 Źródło: Pixabay.com

1. Czynniki atmosferyczne

Zimą włosy są narażone na niską temperaturę i wysoką wilgotność, co sprawia, że robią się suche i matowe. W dodatku mróz sprawia, że gruczoły łojowe pracują wolniej i wydzielają mniej sebum, co w konsekwencji pozbawia ich naturalnej warstwy ochronnej. Niska temperatura zwęża również naczynia krwionośne, co powoduje, że do mieszków włosowych dociera mniej składników odżywczych. Skutek jest taki, że włosy stają się słabe i zaczynają nadmiernie wypadać.

Rozwiązanie:

Staraj się jak najmniej przebywać na mrozie. Jeśli nie jesteś w stanie ograniczyć przebywania zimą na dworze, pamiętaj aby zaopatrzyć się w odpowiednią czapkę. Najlepiej sprawdzi się taka, która została wykonana z naturalnych materiałów (wełna, bawełna). Dobrze dobrana czapka skutecznie chroni włosy i ich cebulki przed uszkodzeniami.

 

wypadanie-wlosow-zima-dlaczego-wlosy-wypadaja-czesciej-5

Źródło: Pixabay.com

2. Brak równowagi hormonalnej

Problemy hormonalne, często związane z chorobami tarczycy czy przyjmowaniem antykoncepcji, przyczyniają się do wypadania włosów. Zaburzenia mogą być również wywołane przez złą dietę, stres, zmianę trybu życia a nawet daleką podróż. Problem pojawia się wtedy, kiedy zaburzenia nie mijają, a stają się czymś powtarzalnym. W konsekwencji hormony odpowiedzialne za zachowanie pięknego i zdrowego wyglądu włosów i cery powodują osłabienie ich struktury i nadmierne wypadanie.

Rozwiązanie:

Jeżeli wprowadziłaś zmiany w diecie i stylu życia, a mimo to zauważasz nadmierne wypadanie włosów, powinnaś skonsultować to z lekarzem. Poproś go, aby zlecił Ci badania krwi pod kątem hormonów tarczycy. Warto sprawdzić poziom TSH, fT3 i fT4. Wyniki mogą dać jednoznaczną odpowiedź, czy wypadanie włosów ma związek z hormonami. Musisz jednak pamiętać, że prawidłowy wynik badania może być zafałszowany przez wiele czynników, głównie leki zawierające estrogeny (w tym środki antykoncepcyjne), leki przeciwpadaczkowe i aspiryna (przyjmowana w nadmiernej ilości).

 

wypadanie-wlosow-zima3

 Źródło: Pixabay.com

3. Stres

Stres ma destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie, w tym również na włosy. Towarzyszy nam nieustannie każdego dnia. Czasem działa mobilizująco, ale zazwyczaj oddziałuje na organizm niekorzystnie. Jednym ze skutków długotrwałego stresu jest utrata włosów. Mieszki włosowe od stadium rozwoju przechodzą w stan spoczynku. W rezultacie przestają rosnąć i nasila się ich wypadanie.

Rozwiązanie:

Wiele sytuacji stresogennych w codziennym życiu przysparza praca. Staraj się unikać sytuacji stresowych, takich jak konflikty, pośpiech czy rywalizacja. A może pora zastanowić się nad zmianą pracy? Aby pozbyć się stresu postaw na aktywność fizyczną! Wizyta na siłowni, bieganie czy nawet same ćwiczenia oddechowe pozwolą wyzwolić endorfiny. W walce ze stresem świetnie sprawdzi się również gorąca kąpiel, masaż czy słuchanie relaksacyjnej muzyki.

 

wypadanie-wlosow-zima4

 Źródło: Pixabay.com

4. Nieodpowiednia dieta

Na strukturę oraz wzrost włosów wpływ ma bardzo dużo czynników. W całym organizmie zachodzi mnóstwo procesów, do których potrzebuje różnych enzymów – katalizatorów. Substancjami takimi są również witaminy i mikroelementy. Te, które mogą mieć bezpośredni wpływ na stan włosów to witaminy z grupy B – ryboflawina, niacyna, kwas pantenowy czy biotyna, nienasycone kwasy tłuszczone – omega-6 i omega-3. Zrób rachunek sumienia – z czego składa się Twoja dieta, czy jest pełnowartościowa i różnorodna. Pamiętaj, że wszystkie witaminy, mikroelementy i inne bioaktywne związki przyswajane są w różnym stopniu, w zależności od tego z czym są przyjmowane.

Rozwiązanie:

Jeśli chcesz poprawić kondycję swoich włosów i nie męczyć się z wypadającymi włosami to koniecznie wprowadź do swojej diety duże zmiany. Jedz dużo owoców i warzyw, możesz też próbować ratować się suplementami diety. W zimie dostęp do świeżych warzyw i owoców jest zdecydowanie utrudniony, dlatego dobrym pomysłem jest wzbogacenie diety m.in. o suszone owoce, orzechy i kiełki. Świetnie sprawdzają się również specjalne kosmetyki do włosów wypadających. Seria Tea Tree Scalp Care od Paul Mitchell zawiera ekskluzywną mieszankę składników pochodzenia naturalnego Regeniplex®, która dba o zdrowie włosy i skórę głowy w trzech krokach: blokuje kurczenie się mieszków włosowych, pomaga je rozkurczyć i wzmacnia trzon włosa oraz pomaga przedłużyć etap wzrostu i odpoczynku włosa w procesie wzrostu, co skutkuje pełniejszymi, grubszymi włosami. Możesz zastosować również ampułki przeciw wypadaniu włosów – Paul Mitchell Tea Tree Hair Lotion  które zwiększają objętość włosów i hamują ich wypadanie.

 

To tylko przykłady tego, co może powodować nadmierne wypadanie włosów zimą. Proces ten zachodzi każdego dnia. Codziennie tracimy około 100 włosów i jest to zupełnie normalny proces. Jednak gdy nadmierne wypadanie włosów utrzymuje się przez dłuższy czas powinnaś przyjrzeć się temu bliżej. W pierwszej kolejności spróbuj wprowadzić zmiany w swoim codziennym życiu i kontroluj czy proces wypadania zanika czy nasila się. Jeśli stosując nasze porady nadal zauważasz wzmożoną utratę włosów, koniecznie musisz udać się do lekarza. PAMIĘTAJ: Nigdy nie próbuj leczyć się na własną rękę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

Dla wszystkich zamówień od 149 zł!

14 dni na zwrot

Masz aż 14 dni na zwrot zamówienia!

Oryginalne produkty

W naszym sklepie kupisz tylko oryginalne produkty.

Bezpieczne transakcje

Bezpieczeństwo transakcji zapewnia paynow.